7 pułapek, które tkwią w naszej psychice, a prowadzą do błędów finansowych

Nasza psychika i to, co w niej tkwi, to nadal wielki sekret i to nawet dla tych, którzy zajmują się nią zawodowo. Co dopiero dziwić się nam, że bardzo często zupełnie nie zdajemy sobie sprawy, że to w przepaściach naszej psychiki tkwią u źródła błędów, które popełniamy, a które przekładają się na nasze życie. Także to finansowe, bo przecież pieniądze to konieczny składnik naszej codzienności. Jaki błędy finansowe popełniamy, kierując się naszymi nawykami?


1. Nadmiar optymizmu


Wszystko będzie dobrze, na pewno się uda… To bardzo dobre podejście do życia, bo optymizm jest ważny i dodaje nam sił. Tylko zbyt często prowadzi do „jechania po bandzie”. Proste, przyjaciel proponuje wyjazd na pół roku? Zgadzasz się bez namysłu i w ogóle nie myślisz, co będzie, gdy wrócisz. Szef będzie na ciebie czekał ze zleceniami, wydane pieniądze szybko odpracujesz, innymi słowy – pora pakować plecak. Tylko pomyśl przez chwilę, co będzie, jeśli szef nie poczeka, a zleceń nie będzie.


2. Strach przed porażką


Odwrotność myślenia optymistycznego to strach przed tym, że na pewno się nie uda. Taki strach potrafi nas sparaliżować i odbiera zdolność racjonalnych decyzji. Tak bardzo boisz się, że się nie uda, że nawet nie podejmujesz próby zainwestowania w mieszkanie na wynajem, chociaż pieniądze leża na koncie i zjada je inflacja.


3. Życie dniem dzisiejszym


Pomyślę o tym jutro, było głównym mottem życiowym bohaterki „Przeminęło z wiatrem”. Tylko życie teraźniejszością, bez zastanawiania się nad tym co przyniesie przyszłość, prowadzi do ogromnych kłopotów. Nagle tracimy pracę i okazuje się, że nie mamy poduszki bezpieczeństwa, która pozwoliłaby nam na przeżycie kilku miesięcy, zanim sytuacja się unormuje.


4. Myślenie, wszystko albo nic


Wszystko, bo inaczej nie ma to najmniejszego sensu – to myślenie troszkę jak zdobywca i pan świata. Z jednej strony to dobrze, bo oznacza, że jesteś w stanie sporo poświecić, aby osiągnąć swój cel. Z drugiej, zbyt łatwo możesz się poddać, gdy cokolwiek stanie ci na przeszkodzie. Zaplanowałeś, że odłożysz na nowy samochód, ale zabrakło ci kilku miesięcy i nie odłożyłeś wystarczającej kwoty? Dobra, rzucasz to wszystko, bo cały plan się nie powiódł. To bzdura, potrzebna jest cierpliwość i korekta założeń.


5. Brak umiejętności słuchania


Niestety, to często przypadłość. Jesteśmy tak bardzo pewni swego, że nawet nie bierzemy pod uwagę zdania innych. Nie słuchamy rodziny, przyjaciół, znajomych, a nawet ekspertów, bo przecież wiemy swoje. Tylko to nieprawda, bo nikt z ans nie wie wszystkiego, co nie oznacza, że mamy ślepo wierzyć ekspertom, ale nie da się wypracować swojego stanowiska, bez wysłuchania opinii innych.


6. Brak zdrowego egoizmu


Egoizm jest bardzo złą cechą charakteru, ale nie zapominajmy, że nie możemy myśleć o wszystkich innych oprócz siebie. To prowadzi do sytuacji, w której robimy się sfrustrowani, bo czujemy, że nadmiernie poświęcamy się dla innych, a sami nie umiemy korzystać z życia.


7. Brak wiary w siebie i swoje możliwości


To fatalna cecha, którą niestety często wynosimy z domu. Brak wiary w swoje umiejętności podcina nam skrzydła i nie pozwala, na osiągniecie satysfakcji. To cecha, która nie pozwala nam zmianę pracy czy podjęcie jakikolwiek prób innej zmiany. Jeśli się nie przełamiemy, będziemy latami tkwić na nie lubianej posadzie i wysłuchiwać szefa- idioty.