Jak zmienić oszczędzanie w nawyk?

Gromadzenie oszczędności to dla wielu osób wciąż spore wyzwanie. Wypracowanie odpowiednich nawyków, które pomogłyby trzymać się swoich celów, wymaga czasu i samozaparcia, ale da się zmienić oszczędzanie w jeden z nich. Musisz tylko przez określony czas, najlepiej przez kilka miesięcy, wykonywać określone czynności i starać się, żeby przychodziły Ci naturalnie. Pamiętaj, że żadne nawyk nie powinien być dla Ciebie uciążliwy.

Planuj swój miesięczny budżet


Planowanie budżetu to pierwszy krok do świadomego zarządzania pieniędzmi i oszczędzania. W ostatnim tygodniu miesiąca przygotuj budżet na nadchodzące trzydzieści dni. Uwzględnij w nim twoje dochody ze wszystkich źródeł, rozpisz zbliżająca się koszty na utrzymanie się, życie i mniej pilne wydatki. Może Ci się wydawać, że niewiele ma to wspólnego z oszczędzaniem, ale kiedy wypiszesz dokładnie, ile pieniędzy chcesz wydać i powiesisz plan w widocznym miejscu, będziesz mniej skłonny wydawać swoją gotówkę spontanicznie. W ten sposób ograniczysz koszty ponoszone pod wpływem impulsu do minimum.

Odkładaj określoną kwotę po każdych zakupach


Dobrym sposobem na przygotowanie dla siebie oszczędności jest odkładanie procentowej kwoty po każdych zakupach na osobne konto. W ten sposób zaczynasz tworzyć swoją poduszkę finansową zależnie od twoich potrzeb. Im więcej wydajesz, tym do oszczędzania większych kwot się zmuszasz. Mogą to być też stałe kwoty po każdych zakupach, ale w ten sposób nawyk będzie wypracowywał się wolniej, poza tym nie zawsze będą to pieniądze, które faktycznie odpowiadają twoim możliwościom. Postanów sobie, że twoje oszczędności zawsze będą stanowiły określony procent, żeby mogły cały czas rosnąć wraz z poprawą twojego poziomu życia.

Stań się świadomy wartości pieniądza


Pieniądze mają określoną wartość i nie świadczy o nich zapisana na nich liczba. Tak naprawdę każda osoba ocenia ją subiektywnie, względem czasu i pracy, jaką musiała włożyć w ich zdobycie. Żeby zacząć szanować swoje pieniądze i zacząć oszczędzać, musisz sobie uświadomić, co poświęcasz, żeby mieć pieniądze. To nie tylko twój czas i energia, ale także wszytko, z czego rezygnujesz na rzecz zostawania po godzinach. Wydawanie pieniędzy będzie przychodziło Ci znacznie trudniej, kiedy będziesz patrzył na nie jak na swoje godziny upływające Ci przez palce, a nie jak na banknoty o określonym z góry nominale.

One thought on “Jak zmienić oszczędzanie w nawyk?

  1. Dzięki oszczędzaniu mamy większy szacunek do pieniądza i pewne poczucie bezpieczeństwa, bo nigdy nie wiemy co w życiu się wydarzy.

Comments are closed.