Hyundai i Kia nie zbudują samochodu z Apple.

Po gorącym okresie plotek na temat potencjalnej współpracy okazuje się że Hyundai i Kia nie zbudują samochodu elektrycznego z Apple.

8 lutego Hyundai którego submarką jest Kia przekazał w oświadczeniu że nie prowadzi z firmą Apple rozmów na temat rozwoju autonomicznych samochodów. W dalszej części oświadczenia firma przekazała, że otrzymała zapytania od wielu firm na temat współpracy przy opracowywaniu autonomicznych samochodów elektrycznych jednak żadna decyzja nie została podjęta gdyż rozmowy są na początkowym etapie.

Brak współpracy z Apple oznacza spadek wartości akcji koreańskich firm.

Fakt, że Hyundai miesiąc wcześniej informował na temat prowadzonych z gigantem z Cupertino rozmów, oraz duża ilość medialnych informacji na temat rzekomego porozumienia z Apple sprawiły, że akcje firmy poszybowały w górę. Nie dziwi więc fakt, że po informacji które wskazują na oddalenie się porozumienia inwestorzy zareagowali gwałtowną sprzedażą akcji. Po ogłoszeniu decyzji Hyundai stracił na giełdzie 8,4% a należąca do koncernu Kia aż 15,3$. Fakt ten nie powinien dziwić ponieważ współpraca z Apple mogła przynieść firmom nie tylko dodatkowy zysk ale również większy prestiż i rozpoznawalność.

Apple nie rezygnuje z zainteresowania pojazdami autonomicznymi

Mimo że Hyundai i Kia nie zbudują samochodu z Apple, producent iPhona’a nie rezygnuje z zainteresowania tematem elektrycznych autonomicznych pojazdów. Sprawa potencjalnego partnera w przedsięwzięciu pozostaje jednak otwarta. Jak podaje japoński dziennik Nikkei, amerykańska firma pozostaje w kontakcie z minimum sześcioma producentami samochodów odnośnie tego zagadnienia.

Warto nadmienić, że Apple stworzyło Apple Carplay, dający możliwość łączenia się samochodu z Iphonem i obsługiwania jego wybranych funkcji przy pomocy ekranu pojazdu. Iphone może służyć również jako kluczyk do samochodu. Funkcja ta zadebiutowała już w nowym BMW 5. Logicznym więc wydaje się jeszcze odważniejsze wejście Apple na rynek motoryzacyjny. Szczególnie biorąc pod uwagę fakt że firma ta słynie z kontrolowania wszystkich aspektów swoich produktów i produkcja samego oprogramowania nie wdaje się dla giganta z Cupertino naturalna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.